2017-18 MIAA Men's Basketball Schedule

Away Home Notes Status Links
 
Nov. 17
Kalamazoo 55 Manchester 69 @ Anderson, Ind. (O.C. Lewis Gymnasium) Final
Trine 96 Ohio Wesleyan 99 @ Gambier, OH Final
Adrian 79 Anderson (Ind.) 104 Final
Albion 42 Kenyon 61 Final
Hope 71 Marietta 102 Great Lakes Invitational Final
Calvin 69 Augustana (Ill.) 80 Final
Alma 75 Ill. Wesleyan 94 Final
 
Nov. 18
Albion 60 Ohio Wesleyan 98 @ Gambier, OH (Tomsich Arena) Final
St. John Fisher 86 Hope 97 Great Lakes Invitational @ Marietta, Ohio - Ban Johnson Arena Final
Trine 55 Kenyon 68 Final
Kalamazoo 50 Anderson (Ind.) 81 Final
Calvin 82 Ill. Wesleyan 94 Final
Adrian 91 Manchester 72 Final
Defiance 64 Olivet 96 Final
Alma 53 Augustana (Ill.) 65 Final
 
Nov. 21
Olivet 84 Ferris St. 99 Final
Albion 74 Heidelberg 71 Final - OT
Wheaton (Ill.) 86 Calvin 96 Final
 
Nov. 22
Manchester 61 Trine 71 Final
 
Nov. 24
Hope 61 Cornerstone 88 @ Grand Rapids, Mich. (Sturrus Center) Final
Calvin 73 Aquinas 78 GR Sports Hall of Fame Classic Final
 
Nov. 25
Illinois Tech 67 Kalamazoo 58 Final
Mount Union 86 Albion 62 Final
John Carroll 126 Olivet 105 @ Anderson Athletic Center; Kalamazoo, MI Final
Calvin 59 Cornerstone 88 GR Sports Hall of Fame Classic @ at Aquinas Final
Hope 89 Aquinas 83 Final
 
Nov. 26
John Carroll 103 Kalamazoo 65 Final
Adrian 71 Spalding 52 Final
Olivet 94 Illinois Tech 79 @ Anderson Athletic Center, Kalamazoo, MI Final
Alma 72 Elmhurst 95 Final
 
Nov. 27
Baldwin Wallace 68 Trine 59 Final
 
Nov. 29
Elmhurst 81 Olivet 71 Final
Capital 52 Adrian 55 Final
Bluffton 67 Kalamazoo 73 Final
Calvin 92 Anderson (Ind.) 102 Final
Heidelberg 86 Trine 69 Final
Alma 81 Ohio Northern 79 Final
 
Dec. 01
Martin Luther 76 Calvin 105 Final
 
Dec. 02
Illinois Tech 83 Albion 78 Final
Adrian 67 Case Western Reserve 74 Final
Kalamazoo 56 Chicago 75 Final
 
Dec. 03
Washington (Mo.) 96 Alma 86 Final
 
Dec. 04
Great Lakes Christian 67 Trine 103 Final
 
Dec. 05
Grace Bible (Mich.) 74 Hope 88 Final
 
Dec. 06
St. Francis (IL) 60 Kalamazoo 81 Final
 
Dec. 08
Wis.-Whitewater 53 Adrian 66 St. Andrews Products Classic @ Angola, Ind. Final
Wis. Lutheran 52 Trine 89 St. Andrews Products Classic Final
Hope 60 Wis.-Platteville 85 Final
 
Dec. 09
Case Western Reserve 64 Kalamazoo 66 Final
Wis. Lutheran 73 Adrian 86 St. Andrews Products Classic @ Angola, Ind. -- Hershey Hall Final
Wis.-Oshkosh 79 Calvin 74 Final
Hope 77 Wis.-Stevens Point 91 Final
Spring Arbor 71 Albion 56 Final
Wis.-Whitewater 64 Trine 53 St. Andrews Products Classic Final
 
Dec. 12
Olivet Spring Arbor 7:00 PM
Kalamazoo Concordia (Ill.) 8:00 PM
 
Dec. 13
Albion Chicago 8:00 PM
 
Dec. 15
Great Lakes Christian Adrian 7:00 PM
North Central (Ill.) Alma 7:30 PM
 
Dec. 16
Olivet St. Mary's (Md.) @ Fort Lauderdale, Fla. 4:00 PM
Carthage Calvin 5:00 PM
Alma Wheaton (Ill.) 8:00 PM
 
Dec. 17
Olivet Simpson @ Fort Lauderdale, Fla. 6:00 PM
 
Dec. 18
Adrian Defiance 7:00 PM
Wilmington (Ohio) Trine 7:00 PM
Kalamazoo Benedictine (Ill.) 8:00 PM
 
Dec. 19
St. Vincent Hope RDV Sportsplex Tournament @ Orlando, Florida 7:30 PM
Albion North Central (Ill.) 8:00 PM
 
Dec. 20
Anderson (Ind.) Trine 1:00 PM
Kalamazoo Lawrence Tech 7:00 PM
Alma Berry Daytona Beach Shootout 8:00 PM
 
Dec. 21
Bates Alma Daytona Beach Shootout 6:00 PM
Baldwin Wallace Hope @ Orlando, Florida 7:30 PM
 
Dec. 22
Aurora Albion 5:30 PM
 
Dec. 28
Olivet Fort Wayne (Ind.) 7:00 PM
Siena Heights Adrian 7:00 PM
 
Dec. 29
Alma Emory & Henry E.M. "Mose" Hole/Wooster Kiwanis Classic @ Wooster, Ohio 5:00 PM
Olivet John Carroll @ Holland, Mich. 5:30 PM
Albion Otterbein 7:00 PM
Mount Union Hope 7:30 PM
Calvin Puget Sound Whitworth Tournament @ Spokane, Wash. 10:30 PM
 
Dec. 30
TBA (MIAA) Albion @ Westerville, Ohio TBA
Alma E.M. "Mose" Hole/Wooster Kiwanis Classic @ Wooster, Ohio TBA
Mount Union Olivet @ Hope College - Holland, Mich. 1:00 PM
John Carroll Hope 3:00 PM
Earlham Adrian 3:00 PM
Calvin Whitworth 9:00 PM
 
Dec. 31
Trine Illinois Tech 4:00 PM
 
Jan. 03
Albion * Olivet 7:30 PM
Alma * Kalamazoo 7:30 PM
Trine * Hope 7:30 PM
Calvin * Adrian 7:30 PM
 
Jan. 06
Calvin * Alma 3:00 PM
Hope * Kalamazoo 3:00 PM
Adrian * Albion 3:00 PM
Trine * Olivet 7:00 PM
 
Jan. 10
Kalamazoo * Olivet 7:30 PM
Adrian * Trine 7:30 PM
Alma * Albion 7:30 PM
Calvin * Hope 8:00 PM
 
Jan. 13
Olivet * Alma 3:00 PM
Albion * Kalamazoo 3:00 PM
Hope * Adrian 3:00 PM
Trine * Calvin 3:00 PM
 
Jan. 17
Olivet * Adrian 7:30 PM
Albion * Trine 7:30 PM
Calvin * Kalamazoo 7:30 PM
Alma * Hope 7:30 PM
 
Jan. 20
Trine * Kalamazoo 3:00 PM
Albion * Calvin 3:00 PM
Olivet * Hope 3:00 PM
Adrian * Alma 7:30 PM
 
Jan. 24
Kalamazoo * Adrian 7:30 PM
Alma * Trine 7:30 PM
Hope * Albion 7:30 PM
Calvin * Olivet 8:00 PM
 
Jan. 27
Hope * Trine 3:00 PM
Olivet * Albion 3:00 PM
Adrian * Calvin 3:00 PM
Kalamazoo * Alma 3:00 PM
 
Jan. 31
Olivet * Trine 7:30 PM
Albion * Adrian 7:30 PM
Alma * Calvin 7:30 PM
Kalamazoo * Hope 7:30 PM
 
Feb. 03
Hope * Calvin 3:00 PM
Albion * Alma 3:00 PM
Olivet * Kalamazoo 3:00 PM
Trine * Adrian 3:00 PM
 
Feb. 07
Kalamazoo * Albion 7:30 PM
Adrian * Hope 7:30 PM
Alma * Olivet 7:30 PM
Calvin * Trine 7:30 PM
 
Feb. 10
Trine * Albion 3:00 PM
Kalamazoo * Calvin 3:00 PM
Adrian * Olivet 7:00 PM
Hope * Alma 7:30 PM
 
Feb. 14
Hope * Olivet 7:30 PM
Calvin * Albion 7:30 PM
Kalamazoo * Trine 7:30 PM
Alma * Adrian 7:30 PM
 
Feb. 17
Trine * Alma 3:00 PM
Olivet * Calvin 3:00 PM
Adrian * Kalamazoo 3:00 PM
Albion * Hope 3:00 PM
* Conference