2016-17 MIAA Women's Tennis Schedule

Away Home Notes Status Links
 
Sep. 01
Olivet 0 Bethel (IN) 9 Final
 
Sep. 07
Trine 0 Grace (IN) 9 Final
 
Sep. 10
Wittenberg 8 Trine 1 Final
 
Sep. 11
Earlham 0 Trine 9 Final
Earlham 1 Adrian 8 Matched moved from Saturday, Sep. 10 Final
 
Sep. 15
Trine 0 Bethel (IN) 9 Final
 
Sep. 16
Albion Hope College Invitational TBA
Adrian 0 Wittenberg 5 Final
 
Sep. 17
Ohio Northern 8 Trine 1 Final
Adrian 8 Muskingum 1 Final
Concordia (Mich.) 4 Olivet 5 at Minges Creek AC Final
 
Sep. 22
Olivet 0 Spring Arbor 9 Final
Saint Mary's (Ind.) 2 Grace (IN) 7 Final
 
Sep. 30
ITA Central Regional Kalamazoo Kalamazoo, Mich. TBA
Olivet ITA Central Regional TBA
 
Oct. 01
ITA Central Regional Kalamazoo Kalamazoo, Mich. TBA
 
Oct. 02
ITA Central Regional Kalamazoo Kalamazoo, Mich. TBA
 
Oct. 03
ITA Central Regional Kalamazoo Kalamazoo, Mich. TBA
Heidelberg 1 Adrian 8 Rescheduled from Sep. 29 Final
 
Oct. 05
Adrian 3 Lawrence Tech 6 Final
 
Oct. 07
Saint Mary's (Ind.) 5 Judson (IL) 4 Final
 
Feb. 04
Hope 1 Chicago 8 XS Tennis Final
 
Feb. 08
Spring Arbor 9 Alma 0 Final
 
Feb. 09
Cornerstone 0 Calvin 9 Final
 
Feb. 10
Kenyon 3 Hope 6 Final
 
Feb. 11
Wittenberg 3 Albion 6 Final
 
Feb. 12
Kenyon 7 Kalamazoo 2 Final
Olivet 6 Indiana Tech 3 at Wildwood Racquet Club (Fort Wayne) Final
 
Feb. 17
Alma 7 Cornerstone 2 Final
Concordia (Mich.) 1 Albion 8 Final
Hope 3 Case Western Reserve 6 Final
Kalamazoo 1 Oberlin 8 Final
 
Feb. 18
Saint Mary's (Ind.) 7 Wittenberg 2 Final
Spring Arbor 9 Adrian 0 Rescheduled from 11 a.m. Final
Hope 6 Oberlin 3 Final
Calvin 5 Aquinas 4 Final
Kalamazoo 0 Case Western Reserve 9 Final
St. Francis (Ind.) 2 Saint Mary's (Ind.) 7 @ Dayton, Ohio Final
 
Feb. 19
Saint Mary's (Ind.) 3 Ohio Wesleyan 6 Final
Lake Superior St. 9 Alma 0 Final
Albion 3 Lawrence Tech 6 Final
 
Feb. 21
Spring Arbor 8 Albion 1 Final
 
Feb. 24
Calvin 4 Elmhurst 5 @ Wheaton, Ill. Final
 
Feb. 25
Alma 4 Manchester 5 Wildwood Racquet Club - Fort Wayne, Ind. Final
Calvin 0 Wheaton (Ill.) 9 Final
Kalamazoo 2 Carleton 7 @ Cedar Rapids, Iowa Final
Aquinas 5 Saint Mary's (Ind.) 4 Eck Tennis Pavilion - University of Notre Dame Final
 
Feb. 26
Alma 1 Ohio Wesleyan 8 Final
Kalamazoo 6 Coe 3 Final
Lawrence Tech 8 Olivet 1 Final
 
Feb. 27
Adrian 2 Hanover 7 @ Florida Spring Break Trip Final
 
Feb. 28
Augustana (IL) 9 Adrian 0 @ Florida Spring Break Trip Final
Alma 8 Defiance 1 Final
 
Mar. 01
Kentucky Wesleyan 2 Adrian 7 @ Florida Spring Break Trip Final
P.R.-Rio Piedros 8 Adrian 1 @ Florida Spring Break Trip Final
 
Mar. 02
Otterbein 9 Adrian 0 @ Florida Spring Break Trip Final
 
Mar. 04
Principia 1 Calvin 8 @ Kalamazoo, Mich Final
Principia 0 Kalamazoo 9 Final
Denison 2 Hope 7 Final
 
Mar. 05
Heidelberg 1 Albion 8 @ Hilton Head Island, S.C. Final
Denison 9 Kalamazoo 0 Final
 
Mar. 07
Wilkes 9 Albion 0 @ Hilton Head Island, S.C. Final
 
Mar. 09
Ohio Northern 8 Albion 1 @ Hilton Head Island, S.C. Final
 
Mar. 11
Huntington 6 Alma 3 Final
 
Mar. 13
Saint Mary's (Ind.) 1 Wis.-La Crosse 8 @ Orlando, Fla. Final
Transylvania 7 Trine 2 @ Oak Street Park, Kissimmee, Fla. Final
 
Mar. 14
Trine 2 Berry College 7 @ Florida Southern College, Lakeland, Fla. Final
Saint Mary's (Ind.) 9 Goucher 0 @ Orlando, Fla. Final
Olivet 3 St. Mary's (Md.) 6 @ PTR Spring TennisFest - Hilton Head Island, S.C. Final
St. Scholastica Saint Mary's (Ind.) @ Orlando, Fla. 7:00 PM
 
Mar. 15
Marietta 1 Olivet 8 @ Hilton Head, S.C. Final
 
Mar. 16
Olivet 3 East Stroudsburg 6 @ Hilton Head, S.C. Final
Saint Mary's (Ind.) 0 William Smith 9 @ Orlando, Fla. Final
Olivet 3 Western New Eng. 6 @ Hilton Head, S.C. Final
St. Norbert 5 Saint Mary's (Ind.) 4 @ Orlando, Fla. Final
Trine 1 Texas Lutheran 8 @ Lake Cane Tennis Center, Orlando, Fla. Final
 
Mar. 18
Hope 9 Edgewood 0 @ Orlando, Fla. Final
Albion 0 Bethel (IN) 9 @ Knollwood Community College Final
Lawrence Tech 8 Alma 1 Final
 
Mar. 19
Albion 0 Hanover 9 Final
 
Mar. 20
Calvin 4 Luther 5 @ Orlando, Fla. Final
Hope 9 Carthage 0 @ Orlando, Florida Final
 
Mar. 21
Kalamazoo 8 Elmhurst 1 @ Orlando, Fla. Final
Alma 5 Concordia (Mich.) 4 Final
Grinnell 3 Calvin 6 @ Orlando, Fla. Final
Lawrence 1 Calvin 8 @ Orlando, Fla. Final
 
Mar. 22
Aquinas 8 Albion 1 Final
Bethel (IN) 6 Trine 3 Final
Kalamazoo 4 Carthage 5 @ Orlando, Fla. Final
 
Mar. 23
Calvin 3 St. Catherine 6 @ Orlando, Fla. Final
Hope 9 George Fox 0 Spring Break Tournament @ Orlando, Fla. (USTA National Campus) Final
Kalamazoo 9 Luther 0 @ Orlando, Fla. Final
 
Mar. 24
Carthage 8 Calvin 1 @ Orlando, Fla. Final
Hope 9 Grinnell 0 @ Orlando, Florida Final
Wheaton (Ill.) 9 Saint Mary's (Ind.) 0 Final
 
Mar. 25
Heidelberg 4 Trine 5 Final
Huntington 2 Olivet 7 at Minges Creek AC Final
 
Mar. 26
St. Francis (Ind.) Trine 1:00 PM
Saint Mary's (Ind.) Augustana (IL) 3:00 PM
 
Mar. 28
Saint Mary's (Ind.) Bethel (IN) 2:30 PM
 
Mar. 30
Olivet * Hope 3:00 PM
Spring Arbor Calvin 4:00 PM
 
Mar. 31
Adrian * Trine 4:00 PM
 
Apr. 01
Calvin * Hope 1:00 PM
 
Apr. 02
Albion * Alma 12:00 PM
St. Francis (Ind.) Adrian 1:00 PM
Olivet * Kalamazoo 1:00 PM
 
Apr. 04
Hope * Kalamazoo 4:00 PM
Alma * Calvin 4:00 PM
Albion * Adrian 4:00 PM
 
Apr. 06
Olivet * Albion 4:00 PM
Trine Saint Mary's (Ind.) 4:00 PM
 
Apr. 08
Kalamazoo Wheaton (Ill.) 11:00 AM
Olivet * Calvin 1:00 PM
Adrian * Saint Mary's (Ind.) 1:00 PM
 
Apr. 09
Albion * Trine 1:00 PM
Saint Mary's (Ind.) * Olivet 1:00 PM
 
Apr. 10
Hope * Alma 11:00 AM
 
Apr. 12
Trine * Kalamazoo 4:00 PM
Alma * Adrian 4:00 PM
Calvin * Albion 4:00 PM
 
Apr. 13
Saint Mary's (Ind.) * Albion 4:00 PM
 
Apr. 15
Hope * Trine 11:00 AM
Kalamazoo * Adrian 11:00 AM
Alma * Olivet 1:00 PM
 
Apr. 18
Albion * Hope 4:00 PM
Adrian * Calvin 4:00 PM
Saint Mary's (Ind.) * Kalamazoo 4:00 PM
 
Apr. 22
Olivet * Adrian 11:00 AM
Calvin * Trine 1:00 PM
Hope * Saint Mary's (Ind.) 1:00 PM
 
Apr. 23
Trine * Olivet 1:00 PM
Kalamazoo * Alma 1:00 PM
 
Apr. 26
Kalamazoo * Albion 4:00 PM
Calvin * Saint Mary's (Ind.) 4:00 PM
Trine * Alma 4:00 PM
 
Apr. 29
Adrian * Hope 1:00 PM
Kalamazoo * Calvin 1:00 PM
Saint Mary's (Ind.) * Alma 1:00 PM
* Conference