2018 MIAA Volleyball Schedule

Away Home Notes Status Links
 
Aug. 31
Trine 1 Augsburg 3 Roger Williams Invitational @ Bristol, R.I. Final
Stevens 0 Calvin 3 Ithaca Bomber Invitational @ Ithaca, N.Y. Final
Kalamazoo 0 Chicago 3 Gargoyle Classic Final
Berry 0 Hope 3 @ Lexington, Ky. Final
Montclair St. 1 Trine 3 Roger Williams Invitational Final
Albion 3 Central (Iowa) 1 @ Chicago, Ill. Final
North Park 3 Kalamazoo 0 Gargoyle Classic @ Chicago, Ill. Final
Eureka 1 Alma 3 Buc Blast Tournament @ Beloit, Wis. Final
Calvin 3 Ithaca 0 Ithaca Bomber Invitational Final
North Park 3 Albion 0 @ Chicago, Ill. Final
Olivet 3 Beloit 0 Buc Blast Tournament Final
Alma 3 Rockford 0 Buc Blast Tournament @ Beloit, Wis. Final
Eureka 0 Olivet 3 Buc Blast Tournament @ Beloit, Wis. Final
 
Sep. 01
Trine 3 Alfred 1 Roger Williams Invitational Final
Hope 3 Transylvania 1 Transy Invitational Final
Alma 3 Beloit 0 Buc Blast Tournament Final
North Central (Minn.) 0 Olivet 3 Buc Blast Tournament @ Beloit, Wis. Final
Trine 1 Roger Williams 3 Final
Albion 0 Chicago 3 Gargoyle Classic Final
Kalamazoo 0 Central (Iowa) 3 Gargoyle Classic @ Chicago, Ill. Final
Juniata 2 Calvin 3 Ithaca Bomber Invitational @ Ithaca, N.Y. Final
Washington (Mo.) 2 Hope 3 Transylvania Invite @ Lexington, KY Final
Olivet 3 Rockford 0 Buc Blast Tournament @ Beloit, Wis. Final
Adrian 1 Hanover 3 Capital/Otterbein Classic @ Columbus,Ohio Final
Alma 3 North Central (Minn.) 0 Buc Blast Tournament @ Beloit, Wis. Final
Adrian 3 Capital 1 Otterbein Fall Classic Final
 
Sep. 04
Adrian 0 Hiram 3 Final
Manchester 0 Saint Mary's (Ind.) 3 Final
 
Sep. 05
Defiance 0 Albion 3 Final
 
Sep. 07
Kalamazoo 0 Hope 3 MIAA Preview Tournament Final
Alma 0 Calvin 3 MIAA Crossover Tournament Final
Trine 3 Saint Mary's (Ind.) 1 MIAA Preview Tournament @ Grand Rapids, Mich. Final
Finlandia 1 Kalamazoo 3 Final
Albion 3 Adrian 0 MIAA Preview @ Holland, MI Final
Olivet 0 Alma 3 MIAA Preview Tournament @ Grand Rapids, Mich. Final
Olivet 3 Saint Mary's (Ind.) 1 MIAA Preview Tournament @ Grand Rapids, Mich. Final
Adrian 0 Hope 3 MIAA Preview Tournament Final
Albion 3 Finlandia 0 @ Holland, Mich. Final
Trine 0 Calvin 3 MIAA Crossover Tournament Final
 
Sep. 08
Albion 1 Hope 3 MIAA Preview Tournament Final
Trine 3 Olivet 1 MIAA Preview Tournament @ Grand Rapids, Mich. Final
Adrian 3 Finlandia 0 MIAA Preview @ Holland, MI Final
Saint Mary's (Ind.) 0 Calvin 3 MIAA Crossover Tournament Final
Olivet 0 Calvin 3 MIAA Crossover Tournament Final
Alma 3 Trine 1 MIAA Preview Tournament @ Grand Rapids, Mich. Final
Finlandia 0 Hope 3 MIAA Preview Tournament Final
Kalamazoo 1 Adrian 3 MIAA Preview @ Holland, MI Final
Kalamazoo 0 Albion 3 Final
Alma 3 Saint Mary's (Ind.) 1 MIAA Preview Tournament @ Grand Rapids, MI Final
 
Sep. 11
Albion 3 Anderson (Ind.) 1 Final
Saint Mary's (Ind.) 3 Kalamazoo 0 Non-Conference Final
 
Sep. 12
Olivet 2 Manchester 3 Final
Trine 3 Earlham 0 Final
 
Sep. 14
Ohio Northern 3 Hope 0 @ Springfield, Ohio Final
Trine 2 Ohio Wesleyan 3 Ohio Wesleyan Bishop Invitational Final
Olivet 0 Illinois Col. 3 @ Galesburg, Ill. Final
Franciscan 0 Adrian 3 Ginny Kilt Classic @ Wooster, Ohio Final
Calvin 3 Ill. Wesleyan 1 DePauw Tiger Invitational @ Greencastle Ind. Final
Mary Washington 2 Hope 3 @ Springfield, Ohio Final
IU Northwest 1 Saint Mary's (Ind.) 3 @ North Manchester, IN Final
Otterbein 3 Trine 0 Ohio Wesleyan Bishop Invitational @ Delaware, Ohio Final
Adrian 2 Wooster 3 Ginny Kilt Classic Final
Kalamazoo 2 John Carroll 3 Hiram College Invitational Final
Saint Mary's (Ind.) 3 Wilmington (Ohio) 0 Manchester Invitational @ Manchester, IN Final
Alma 3 Augustana (Ill.) 0 Final
Anderson (Ind.) 0 Olivet 3 @ Galesburg, Ill. Final
 
Sep. 15
Hope 3 Heidelberg 0 @ Springfield, OH Final
Westminster (Mo.) 0 Olivet 3 @ Galesburg, Ill. Final
Kalamazoo 2 Kenyon 3 Hiram College Invitational @ Hiram, Ohio Final
Bethany (W.V.) 3 Adrian 1 @ Wooster, Ohio Final
Hanover 2 Trine 3 Ohio Wesleyan Bishop Invitational @ Delaware, Ohio, USA Final
Calvin 3 DePauw 1 DePauw Tiger Invitational Final
Olivet 3 Knox 2 @ Galesburg, Ill. Final
Alma 3 Webster 1 @ Rock Island, Ill. Final
Marietta 2 Adrian 3 Ginny Kilt Classic @ Wooster, Ohio Final
Franklin 2 Trine 3 Ohio Wesleyan Bishop Invitational @ Delaware, Ohio, USA Final
Governors State 0 Saint Mary's (Ind.) 3 @ Manchester, IN Final
Hope 3 Ithaca 0 Final
Loras 0 Alma 3 @ Rock Island, Ill. Final
Kalamazoo 3 Frostburg St. 1 Hiram College Invitational @ Hiram, Ohio Final
Albion 2 Wash. & Jeff. 3 Hiram College Invitational @ Hiram, Ohio Final
Saint Mary's (Ind.) 2 Manchester 3 2018 Manchester University Invitational Final
Rose-Hulman 0 Calvin 3 DePauw Tiger Invitational @ Greencastle, Ind. Final
Albion 2 Hiram 3 Hiram College Invitational Final
 
Sep. 18
Chicago 2 Calvin 3 Final
Alma * 0 Hope 3 Final
Trine * 1 Adrian 3 Final
Kalamazoo * 1 Olivet 3 Final
Albion * 3 Saint Mary's (Ind.) 2 Final
 
Sep. 19
Illinois Tech 1 Kalamazoo 3 Final
 
Sep. 21
Saint Mary's (Ind.) 1 North Park 3 Final
Olivet * 0 Trine 3 Final
Defiance 0 Saint Mary's (Ind.) 3 @ Chicago, Ill. Final
 
Sep. 22
Adrian * 0 Albion 3 Final
Kalamazoo * 1 Alma 3 Final
Adrian 3 Capital 0 @ Albion, Mich. Final
Capital 0 Albion 3 Final
Saint Mary's (Ind.) 1 Central (Iowa) 3 @ Chicago, Ill. Final
Benedictine (Ill.) 0 Saint Mary's (Ind.) 3 @ Chicago, IL Final
Hope * 2 Calvin 3 Final
 
Sep. 26
Albion * Olivet 6:30 PM
Trine * Alma 6:30 PM
Saint Mary's (Ind.) * Adrian 7:00 PM
Calvin * Kalamazoo 7:00 PM
 
Sep. 28
Olivet Dickinson @ Washington, D.C. 4:00 PM
Olivet Ramapo @ Washington, D.C. 6:00 PM
Hope Millikin 7:00 PM
 
Sep. 29
Olivet Gallaudet 12:00 PM
Defiance Adrian 1:00 PM
Hope Buena Vista @ Decatur, Ill. 1:00 PM
Rockford Saint Mary's (Ind.) @ River Forest, Ill. 3:00 PM
Hope Thomas More @ Decatur, Ill. 3:00 PM
Saint Mary's (Ind.) Dominican (Ill.) 6:00 PM
 
Oct. 02
Calvin * Trine 6:30 PM
Alma * Albion 6:30 PM
Olivet * Saint Mary's (Ind.) 7:00 PM
Hope * Kalamazoo 7:00 PM
 
Oct. 05
Hope * Trine 6:30 PM
Adrian Saint Mary's (Ind.) 6:30 PM
Albion * Calvin 6:30 PM
 
Oct. 06
Adrian * Olivet 11:00 AM
Kalamazoo Earlham @ Franklin, Ind. 2:00 PM
Saint Mary's (Ind.) * Alma 3:00 PM
Hope Rose-Hulman @ Bluffton, Ohio 4:00 PM
Kalamazoo Franklin 4:00 PM
Hope Bluffton Bluffton, OH 6:00 PM
 
Oct. 10
Albion * Hope 6:30 PM
Alma * Adrian 6:30 PM
Trine * Kalamazoo 7:00 PM
Calvin * Saint Mary's (Ind.) 7:00 PM
 
Oct. 12
Susquehanna Calvin Midwest Invitational 3:00 PM
Mt. St. Joseph * Saint Mary's (Ind.) @ Earlham College 3:00 PM
Kalamazoo Dubuque @ Chicago, Ill. 5:00 PM
Albion John Carroll @ Oberlin, Ohio 5:00 PM
Saint Mary's (Ind.) Earlham 5:00 PM
Albion Oberlin 7:00 PM
Kalamazoo North Park 7:00 PM
Hope Thomas More @ Grand Rapids, Mich. 7:30 PM
Ohio Northern Calvin 7:30 PM
 
Oct. 13
Elmhurst Calvin Midwest Invitational 11:00 AM
Hope Ohio Northern @ Grand Rapids, Mich. 1:00 PM
Albion Otterbein @ Tiffin, Ohio 2:00 PM
John Carroll Adrian @ Oberlin, Ohio 2:00 PM
Alma Anderson (Ind.) @ Franklin, Ind. 2:00 PM
Kalamazoo Dominican (Ill.) @ Chicago, Ill. 2:00 PM
Susquehanna Hope @ Calvin College 3:30 PM
Thomas More Calvin Midwest Invitational 3:30 PM
Alma Franklin 4:00 PM
Adrian Oberlin 4:00 PM
Albion Heidelberg 4:00 PM
Kalamazoo Illinois Tech 4:00 PM
 
Oct. 16
Adrian * Calvin 6:30 PM
Olivet * Alma 6:30 PM
Saint Mary's (Ind.) * Hope 7:00 PM
Kalamazoo * Albion 7:00 PM
 
Oct. 19
Wis.-Eau Claire Olivet Albion-Olivet Invitational 2:00 PM
Alma Carnegie Mellon 5:00 PM
North Park Saint Mary's (Ind.) @ Pittsburgh, Pa. 5:00 PM
Wis.-Platteville * Albion Albion/Olivet Invitational 5:30 PM
Kalamazoo Wis.-Platteville Albion/Olivet Invitational @ Albion College 7:30 PM
Denison Olivet Albion-Olivet Invitational 8:00 PM
Calvin Wis.-Whitewater Elmhurst Tournament @ Elmhurst, Ill. 8:00 PM
 
Oct. 20
Alma North Park @ Pittsburgh, Pa. 11:00 AM
Finlandia Olivet Albion-Olivet Invitational 11:00 AM
Wheaton (Ill.) Kalamazoo 11:00 AM
Arcadia Saint Mary's (Ind.) @ Pittsburgh, Pa. 11:00 AM
Hope Wis.-Whitewater @ Elmhurst, Illinois 11:00 AM
Wis.-Eau Claire * Albion Olivet College/Albion College Tournament (Albion, MI) 11:00 AM
Calvin Carthage Elmhurst Tournament @ Elmhurst, Ill. 11:00 AM
Calvin Aurora Elmhurst Tournament @ Elmhurst, Ill. 12:30 PM
Alma Arcadia @ Pittsburgh, Pa. 1:00 PM
Saint Mary's (Ind.) Carnegie Mellon 1:00 PM
Hope Wis.-Stevens Point @ Elmhurst, Illinois 1:30 PM
Denison * Albion 3:00 PM
Wis.-Platteville Olivet Albion-Olivet Invitational 3:00 PM
Trine Manchester 5:00 PM
 
Oct. 24
Calvin * Olivet 6:30 PM
Hope * Adrian 6:30 PM
Trine * Albion 6:30 PM
Alma Northwood 7:00 PM
Kalamazoo * Saint Mary's (Ind.) 7:00 PM
 
Oct. 26
Calvin Hope 6:30 PM
 
Oct. 27
Saint Mary's (Ind.) * Trine 11:00 AM
Olivet * Hope 1:00 PM
Adrian * Kalamazoo 1:00 PM
Alma * Calvin 1:00 PM
 
Oct. 30
Albion TBA TBA
Kalamazoo TBA MIAA Tournament First Round (TBA) TBA
Alma % MIAA Tournament First Round TBA
 
Nov. 02
Hope % TBA MIAA Tournament Semifinal, if advance TBA
Alma MIAA Tournament Semifinal TBA
Albion TBA TBA
 
Nov. 03
Alma MIAA Tournament Championship TBA
Albion TBA TBA
* Conference
% Post season